Ще ви разкажа с няколко думи какво се крие зад толкова често използваната в последно време абривиатура ERP!
ERP (Enterprise resource planning - Системата за планиране на ресурсите на предприятието) – корпоративна информационна система (КИС), предназначена за автоматизиране на отчета и управлението. Обикновено, ERP системи са изградени на модулен принцип, и в различна степен обхващат всички основни процеси на компанията.
Понятието ERP
Исторически погледнато, концепцията ERP е естествено продължение на по-простите концепции MRP ( Material Requirement Planning – Планиране на материалните потребности) и MRP II ( Manufacturing Resource Planning – Планиране на производствените ресурси). Използваните в ERP-системите програмирни инструменти позволяват планиране на производството, моделиране на потока от заявките и оценяване на възможностите за реализирането им в отделите подразделениата на компанията, обвързани с търговската дейност.
Един от важните въпроси - отнася ли се системата към клас ERP, или по скоро е отчетна. За да се отговори на този въпрос, ние не трябва да забравяме, че на ERP-система (както подсказва името) - е преди всичко система за планиране на ресурсите. Тя описва не само ситуации «как е било» и «как е», а и «как ще», «как трябва да е». ERP-системата не просто съхранява данните произлизащи от дейността на предприятието, но и вклюва в себе си и модули за планиране и оптимизиране на всички видове ресурси (финансови, материални, човешки, време и т.н.), а по-голямата част от функциите, реализирани в системата, са в подкрепа на функционирането на тези модули.
Казано накратко това е интегрирана информационна система, която се грижи за планирането и управлението на всички ресурси в едно предприятие - планиране, бюджетиране и контрол в областта на производството, доставките, продажбите, складовото стопанство, ресурсите, проектите и счетоводната дейност. Може да се каже, че едно завършено и внедрено ERP обхваща всички звена и бизнес процеси от дейността на една компания.
Интегрираната информационна система е система, в която данните се въвеждат веднъж и в реално време се отразяват във всички модули и подсистеми, като става достъпна за всички потребители в зависимост от зададените им права на достъп и настройката на потребителския им интерфейс.
ERP замества традиционните счетоводни, складови, маркетингови и т.н. информационни системи, като ги обединява в единна, унифицирана програма, разделена на взаимо свързани модули според отделните сектори в едно предприятие. Предназначена е за автоматизиране на управлението и отчетността.
Повечето системи от този тип разрешават имплементацията на отделни модули покриващи един или повече бизнес процеси.
Как да изберем подходящо ERP решение?
Софтуерно решение - нужни функционалности
Колко инсталации има и колко от тях са в съответния бранш
Обърнете внимание в коя версия се намира продукта
Използвана технология – може ли да поеме все по-нарастващите обеми информация
Колко е динамична системата. Ниво на персонализация
Сигурност на системата отвътре и отвън – нива на достъп
Потребителски интерфейс – ползваемост (default vs. custom interface)
Цена за софтуерни лицензи и внедряване
Възможности за бъдещо развитие
Хардуерна, софтуерна и мрежова обезпеченост
Специфики – разпределена структура, интеграция с други приложения/машини/услуги
Каква е цената за поддръжка? Какво включва? Какво е времето за реакция?
Какво е отношението на цената за лицензите към цената за внедряване?
Каква е стойността на ROI (return of investment) за цялото решение?
Пълнота на предлаганото решение – ще бъдат ли нужни допълнителни приложения?
Опит на компанията внедрител – възможност за качествено и бързо внедряване
Екип на компанията внедрител
0 коментара:
Post a Comment