Учени от университета Браун (Brown University, Роуд Айлънд, САЩ) започват втората фаза на клиничните изпитания на своята технология, която помага на хората, които са парализирани да контролират и използват на техника компютъри с помощта единствено на мисли. На настоящия етап на технологията BrainGate («шлюз към мозъка») използва специално устройство, което е имплантирано в човешкия мозък и е свързано към външен компютър чрез жици.
Разработката на технологията BrainGate водят учени от различни области - експерти по невробиология, механика и компютри. В актуалната версия за изходни команди от мозъка, учените са имплантирали мрежа от електроди в кората на главния мозък, отговарящи за двигателните функции. Електродите, са свързани със специален конектор в горната част на черепа. Прочетете команди от тези електроди постъпват в специален компютър, който “превежда” мислите в действия. Например, в показания прототип човек може да управлява курсора на екрана, да движи протеза на крайник или да направлява движението на електрическа инвалидна количка.
Самите разработчици признават, че тяхното творение има много недостатъци. В отделни случаи използването на кабели може да доведе до сериозни инфекции, защото жиците преминават първото под кожата на главата, а след това вътре в черепа и под защитната обвивка на мозъка. В бъдеще се планира създаването на напълно автономен имплантант със собствен източник на захранване, а командите от него ще бъдат предавани по радиовълни. Липсата на кабели, ще се намали до минимум риска от инфекция след поставянето на имплантанта.
Учените отбелязват и друга интересна област за приложение на тяхната технология. Според някои доклади, парализираните крайници при пациенти поддържат своите функции. Проблемът е само в това, че към тях не постъпват сигнали от мозъка. Авторите на технологията BrainGate се надяват да създадат средство за предаването на двигателни команди от имплантанти свързани с неувредени нервни окончания, които контролират парализирани краиници. Чрез използването на такъв канал, мозъка може да възстанови контрола над парализираните крайници обхождайки повредени части на нервната система.
Учените се събират за да проведат обширно тестване на технология върху хора - в щата Роуд Айлънд, където е разположен университета Браун, където се помещава голяма военна болница, в която се лекуват много ветерани от войните. Технологията BrainGate може да предложи на тези пациенти по-интуитивен начин да управляват инвалидни колички и протезни устройства.
Засега технологията BrainGate е насочена само към медицинско приложение. Все пак, ако той е напълно безопасен, може би, хората ще си поставят такава имплантант доброволно. Просто си представете - свързвате имплантанта към зрителния нерв и ще е възможно да се излъчват видео директно до мозъка без наличието на екран. Имплантанта може да се използва умствения сигнал за отваряне на вратата, включване на светлината и т.н. Въпреки това, независимо от добрите перспективи масовото използване BrainGate все още далече.
Повече относно технологията BrainGate за управление на различни техники, чрез прякото предаване на команди от мозъка използвайки вътречерепния имплантант, може да се прочете на официалния сайт на проекта.
По материали The Register
Saturday, June 13, 2009
Мозъчия имплантант BrainGate започва да се тества върху хора
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
0 коментара:
Post a Comment